Kreuziger sa dočkal prvého domáceho titulu, za ním slávil Saganův brat

Roman Kreuziger sa stal domácim šampiónom v závode s hromadným štartom na spoločnom majstrovstvách Českej a slovenskom republiky v cestnej cyklistike. Tridsaťročný profesionál stajne Tinkoff sa dočkal prvého českého titulu.

Za piatym jazdcom celkového poradia Tour de France 2013 došli Juraj Sagan, ktorý sa tak stal majstrom Slovenska, a Zdeněk Štybar.Pre český bronz si za celkovo štvrtým Peter Sagan došiel Martin Hunal.

Kreuziger cez svoje prvenstvo nemá na rozdiel od víťaza štvrtkovej časovky Leopolda Königa ešte istotu účasti na olympijských hrách v Riu de Janeiro. Český zväz cyklistiky uzavrie nomináciu počas dnešného popoludnia.

Cez dve tretiny viac ako 185 kilometrov dlhého závodu, ktorý sa išiel na deväť okruhov s dĺžkou 20,6 kilometra so štartom a cieľom v Kyjove, strávila na čele sedmička utečencov michael Kolář, Erik Baška, Jan Kovář, Jonáš Vojtěch, Martin Boubal, Václav Nežerka a Petr Swaczyna.

Tí mali ešte po šiestich okruhoch viac ako päť minút k dobru, potom sa v siedmom kole odtrhla trojica Kolář, Baška a Kovář, ale tou dobou už František Sisr ťahal do boja hlavnú skupinu, v ktorej boli aj hlavné hviezdy závodu.

v predposlednom kole vyrazil vpred Kreuziger, za ním Hunal sa Štybar, víťaz vlaňajšieho závodu zo Žiliny Peter Sagan a jeho starší brat Juraj.V nástupe do posledného okruhu už mali manko iba 20 sekúnd a vzápätí dotiahli trio utečencov.

Peter Sagan pomohol Jurajovi dotiahnuť sa na úplné čelo, dopomohol tak svojmu súrodencovi k slovenskému titulu, lebo sám sa držal späť. O tom českom rozhodol Kreuzigerův nástup do záverečného stúpania, ktorý nikto nechytil. Kreuziger došiel do cieľa v čase 4:45:21, Juraj Sagan zaostal o päť sekúnd, Štybar o šesť.

“V jednej chvíli to vyzeralo beznádejne, keď tá skupina na čele viedla skoro o osem minút, ale František Sisr tam odviedol skvelú prácu, potom pracoval výborne i Peter Sagan.Ja využil príležitosť, keď sa Zdeněk otočil, a bola to jedna z mála príležitostí, ako to rozhodnúť, “povedal Kreuziger v rozhovore pre Českú televíziu.

” Zo Zdeňka som mal obavy, pretože je to samozrejme skvelý pretekár . Ale mal som potom dobré nohy, také, ako mali byť, “dodal Kreuziger.

” Roman pretekal od začiatku veľa agresívne a vedel som, že má dnes veľkú chuť vyhrať. To som mal ale aj ja.V poslednom kopci som však začal chytať kŕče a nebol som na Romanov nástup schopný vôbec reagovať, “priblížil Štybar, ktorý bol v prípade záverečného špurte favoritom.

Témy: FOTO, cestná, cyklistika, AUDIO, ČR, ŠportZobraziť viac: detska postel s pristelkou